Kompletowanie wyprawki przez przyszłych rodziców to ważna czynność, która znacznie ułatwia opiekę nad maleństwem już od pierwszych dni jego życia. Łatwiejsza staje się codzienna opieka, ubieranie, karmienie piersią czy kąpiele. Podczas kompletowania wyprawki warto kierować się zdrowym rozsądkiem oraz porą roku, w której dziecko przyjdzie na świat. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę, najlepiej rozpocząć przygotowanie listy zakupów jeszcze na etapie ciąży, czyli przed narodzinami dziecka. Od czego zacząć?
Przewijanie dziecka
Każda kompletna wyprawka bazuje na pieluszkach jednorazowych, najlepiej w najmniejszym rozmiarze, a także na pieluszkach wielorazowych (tzw. tetrowych). Te drugie sprawdzą się nie tylko do przewijania, ale i do czyszczenia delikatnej skóry dziecka czy okrywania go podczas karmienia. Aby codzienna pielęgnacja była komfortowa dla rodziców warto dołączyć do wyprawki dla noworodka przewijak oraz jednorazowe podkłady. Pieluszki jednorazowe warto zakupić w większych ilościach – przewijanie dziecka będzie odbywać się nawet kilkanaście razy na dobę. Pozwoli to ochronić je przed nieprzyjemnymi odparzeniami. Opcjonalnie warto rozważyć pojemnik na pieluchy, który neutralizuje nieprzyjemne zapachy.
Codzienna pielęgnacja
Zgodnie z zaleceniami Centrum Zdrowia Dziecka, wyprawka dla niemowlaka musi zawierać także akcesoria pielęgnacyjne:
-
olejek do kąpieli
-
wanienka
-
krem lub maść na odparzenia
-
płyn do kąpieli lub mydełko przeznaczone dla noworodków i niemowląt
-
patyczki higieniczne, bawełniane waciki jednorazowe
-
nożyczki do paznokci
-
wilgotne chusteczki oraz papierowe ręczniki jednorazowe
-
termometr do wody (zalecana temperatura kąpieli wynosi 36-37 stopni C)
-
2 sztuki ręczników kąpielowych wykonanych z ekologicznej bawełny
-
płyn odkażający do przemywania pępka i ewentualnych zadrapań
-
krem przeciw odparzeniom
-
aspirator do noska
-
sól fizjologiczna
Wszystkie powyższe akcesoria i produkty z pewnością okażą się przydatne. Nie należy kupować ich w ostatniej chwili, znacznie korzystniej będzie zawsze mieć je pod ręką – w łazience lub pokoju dziecięcym.
Karmienie maluszka
Jedną z podstawowych czynności każdego rodzica jest oczywiście karmienie maluszka. Tym samym w wyprawce nie może zabraknąć akcesoriów do karmienia. Podstawą jest butelka wraz z kompletem smoczków, jednak warto zakupić także podgrzewacz do pokarmu, sterylizator do butelek oraz śliniaczek, dzięki któremu zadbamy o czystość dziecka. Produkty te warto posiadać nawet w sytuacji, gdy przyszła mama planuje karmić wyłącznie piersią.
Jednocześnie nie należy zapominać o komforcie kobiety. Wyprawka dla noworodka powinna zawierać wkładki laktacyjne oraz laktator. Wkładki uchronią odzież przed zabrudzeniem wskutek niekontrolowanego wycieku pokarmu, natomiast laktator pozwoli na komfortowe odciągnięcie mleka. Odciągnięte w ten sposób mleko można podawać dzieciom, które mają problemy ze ssaniem, jak również podczas kilkugodzinnych nieobecności mamy, przebywania w miejscach publicznych czy zawsze wtedy, gdy zostawiamy maluszka pod opieką bliskich osób.
Tkaniny dla niemowlaka
Skompletowanie wyprawki dla noworodka musi być staranne, dlatego nie może w niej zabraknąć różnego rodzaju tkanin. Mowa przede wszystkim o następujących:
-
kocyk całoroczny oraz kocyk ocieplany, np. z wełny
-
rożek lub śpiworek do spania
-
otulacz
-
prześcieradła do łóżeczka oraz do wózka
Ważne, aby tego typu produkty wykonane były wyłącznie z naturalnych materiałów. Warto posiadać po kilka sztuk kocyków i prześcieradeł, ponieważ z dużym prawdopodobieństwem ulegną zabrudzeniom. Niezbędne będzie więc częste ich pranie.
Ubranka niemowlęce
Kompletowanie wyprawki dla noworodka i niemowlęcia to przede wszystkim ubranka. Podstawą, bez względu na porę roku, w której urodzi się maluszek, są:
-
pajacyki
-
bluzeczki z krótkim rękawem i długim rękawem
-
śpioszki
-
bluza zapinana na zamek błyskawiczny
-
skarpetki
-
wygodne spodnie
-
czapeczka na spacery na świeżym powietrzu (jej grubość zależy od miesiąca narodzin)
W przypadku dzieci urodzonych jesienią lub zimą konieczne będą również: ocieplany, polarkowy kombinezon (najlepiej jednoczęściowy), rękawiczki oraz sweterki. Z kolei dla dzieci urodzonych wiosną i latem, czyli w ciepłych miesiącach, należy przygotować kurteczkę, która bardzo dobrze reguluje temperaturę i pozwala skórze oddychać. Pamiętając, że niemowlę szybko rośnie, nadmiar ubranek będzie więc równie błędną decyzją, jak ich niewystarczająca ilość.
Kupując ubranka należy zwracać szczególną uwagę na ich jakość. Tak małe dzieci nie mają jeszcze dobrze wykształconych mechanizmów odpornościowych, a ich skóra jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna. Bezpośredni kontakt ze sztucznymi tkaninami mógłby doprowadzić do wystąpienia wysypki, podrażnień czy alergii skórnych. Najlepiej sprawdzą się więc ubranka z bawełny ekologicznej, która nie tylko jest całkowicie bezpieczna już od pierwszych dni życia, ale również nie rozciąga się, nie mechaci i nie niszczeje nawet podczas częstego użytkowania.

Co jeszcze może zawierać wyprawka z okazji narodzin dziecka?
Kupując wyprawkę przyszli rodzice muszą wybrać również wózek głęboki, fotelik do samochodu oraz łóżeczko wraz z materacem. Opiekę nad maleństwem ułatwi elektroniczna niania, zaś jego komfort snu zwiększy się po użyciu szumiącego misia. Rodzice, którzy cenią sobie porządek, mogą zakupić organizer na leki i środki czystości, z kolei Ci zapobiegawczy powinni zdecydować się na monitor oddechu.
Jednocześnie każdą przyszłą mamę należy uświadamiać, że duża ilość misiów, kocyków, poduszek czy ozdób w łóżeczku nie tylko jest zbędna (noworodek nie będzie się nimi bawił), ale wręcz zagraża zdrowiu i życiu noworodka. W pierwszych miesiącach życia ich obecność może przysłonić jego drogi oddechowe, utrudniając lub wręcz uniemożliwiając oddychanie.
Wyprawka dla noworodka – kiedy ją kompletować?
Wielu młodych rodziców zastanawia się kiedy zacząć kompletowanie wyprawki. Uważa się, że najlepiej rozpocząć je w drugim trymestrze ciąży, gdy przyszła mama czuje się jeszcze bardzo dobrze i zwykle nie zmaga się z problemami charakterystycznymi dla tego wyjątkowego stanu. W trzecim trymestrze ciąży wzrasta ryzyko uczucia zmęczenia, opuchlizny kostek, bólów kręgosłupa czy innych dolegliwości, dlatego kompletując wyprawkę nie będzie odczuwać tak dużej przyjemności.