Jo&Co.

Wspieraj polskie marki

Jo&Co ubrania dla dziewczynek

Każdy z nas robi zakupy – spożywcze, odzieżowe, elektroniczne, budowlane. Najczęściej nie zastanawiamy się nad konsekwencją naszych wyborów. Kierujemy się niską ceną, która często bywa adekwatną do jakości. Każdy sezon wiosenny wiąże się z kupnem kilku nowych sukienek czy koszulek, które po kilku miesiącach użytkowania będą nadawać się wyłącznie do wyrzucenia. Jesteśmy zmuszeni do kolejnych zakupów, a taki proces powtarzamy regularnie. 

Częste kupowanie tańszych, lecz gorszych przedmiotów nie jest już konieczne. Konsumenci stają się coraz bardziej świadomi i wolą stawiać na jakość, niż na ilość. Właśnie tym kieruje się m.in. slow life, obejmując coraz więcej dziedzin życia. Chętniej wspieramy polskie marki, także odzieżowe, i co więcej – czerpiemy z tego ogromne korzyści. Przekonaj się, dlaczego warto wybierać krajowe produkty.


Lepsza jakość produktów

Wiele firm na całym świecie stawia na masową produkcję ubrań, tekstyliów i akcesoriów. Im więcej wyprodukują, tym więcej się sprzeda – gospodarka sama się napędza. Produkcja rzeczy gorszej jakości sprawia, że częściej się one psują, niszczeją i wymagają wymiany. Klienci muszą ponownie udać się na zakupy. 

Światowa konkurencja jest bardzo duża. Wciąż pierwsze miejsce zajmują produkcje chińskie, uznawane za jedne z najtańszych. Aby przebić ich niską cenę, polskie firmy muszą zaciekawić klientów taką ofertą, która będzie dla nich atrakcyjniejsza. Stawiają więc na jakość – zakupione produkty i ubrania posłużą właścicielowi przez wiele długich lat. Nawet jeśli niektóre elementy odzieży po pewnym czasie nam się znudzą, dalej będą mieć dobrą jakość. Można wtedy odsprzedać je innym lub oddać do organizacji charytatywnych, wspierając recykling. 

Lepsza jakość produktów wiąże się z wyższymi kosztami produkcji. Producenci muszą użyć odporniejszych materiałów, bezpieczniejszych dla organizmu, co często zwieńcza się odpowiednimi certyfikatami i patentami. Odzież jest wytrzymała, przyjazna dla skóry i nie powoduje podrażnień. Jednak wszystko kosztuje. Także wkład pracowników zajmujących się produkcją. Uwzględnia to ostateczna cena produktu. 


Koszulka syntetyczna czy ekologiczna?

Jakość produktów chińskich i polskich najlepiej zobrazować na przykładzie koszulki. Ta wykonana z bawełny konwencjonalnej będzie przyklejać się do ciała. Wyższe temperatury letnią porą sprawią, że skóra nie będzie oddychać – wzrasta ryzyko odparzeń, wysypki i zaczerwienień. Dodatkowo już kilka prań w wyższych temperaturach sprawi, że materiał ulegnie rozciągnięciu lub odbarwieniu.

Koszulka z bawełny ekologicznej wymaga więcej pracy przy uprawach rośliny i produkcji, jednak cechuje się wysoką przewiewnością, wytrzymałością na wysokie temperatury i rozciągnięcia oraz bezpieczeństwem. W jej włóknach nie ma skumulowanych toksyn, dlatego nawet wrażliwa, alergiczna skóra reaguje pozytywnie na kontakt z nią. Kolejnymi zaletami jest miękkość w dotyku, komfortowe otulanie całego ciała oraz wygoda noszenia. Samemu należy wybrać, czy wolimy częste zakupy koszulek z bawełny konwencjonalnej czy sporadyczne zakupy koszulek z bawełny organicznej.

 

Przejaw patriotyzmu

Kupowanie produktów polskich marek uznaje się za przejaw patriotyzmu, szczególnie w ciężkich czasach, które ostatnio miały miejsce. Polska gospodarka musi jeszcze wiele nadrobić, aby osiągnąć poziom krajów zachodnich. Nie jest to możliwe w sytuacji, gdy większość pensji będziemy wydawać na produkty zagraniczne, wspierając tamtejsze firmy i marki. Nie warto kupować produktów firm zagranicznych nawet wtedy, gdy wytwarza się je na terenie Polski – udział płac w polskim PKB stanowi tylko 45%, przy średniej dla Unii na poziomie 60%. Duże zagraniczne firmy w większym stopniu unikają podatków. Konsekwencją jest mała ilość funduszy na naszą służbę zdrowia czy edukację, Wszystko to przyczynia się do wzrostu długu publicznego naszego kraju. 

Dbając o polską gospodarkę należy kupować jedynie produkty polskich marek. Taki wybór staje się coraz popularniejszy – wystarczy poświęcić chwilę swojego czasu, aby znaleźć produkt którego szukamy, lecz wyprodukowany w Polsce, przez polskie firmy i z wysokiej jakości tworzyw. Popyt napędza podaż – to od nas zależy, jak w najbliższych latach będzie działać gospodarka w kraju.


Wspieranie Polaków 

Na końcu warto omówić kwestię zatrudnienia pracowników. Wiele zagranicznych firm, szczególnie tych zlokalizowanych na terenach wschodnich (Chiny, Indie, Bangladesz), nie dba o komfort pracy swoich pracowników. Warunki pracy są często dramatyczne – w zimnie lub upałach, bez przestrzegania podstawowych zasad BHP, z narażeniem zdrowia i życia. Pracownicy mają kontakt z toksycznymi, chemicznymi substancjami, które na dłuższą metę kumulują się w organizmie, prowadząc do szeregu poważnych konsekwencji zdrowotnych. Niestety, realia są tragiczne – tacy ludzie nie mogą zmienić pracy na lepszej, ponieważ nie ma tyle stanowisk pokrywających zapotrzebowanie. To jedyne źródło utrzymania całych rodzin. Pracują po kilkanaście godzin dziennie od rana do świtu, przy czym nierzadkie są praktyki zatrudniania dzieci w niekorzystnych warunkach.

Oczywiście nie wszystkie zagraniczne firmy działają w ten sposób i nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. Mowa głównie o przedsiębiorstwach Wschodu. Kupując tamtejsze produkty istnieje duże ryzyko, że wspieramy rynek niesprzyjający pracownikom, nie działający w zgodzie z poszanowaniem ich praw. 

Z kolei wybieranie produktów polskich marek sprawia, że mamy świadomość wspierania naszych rodaków. Przyczyniamy się do utrzymania ich stanowisk pracy, a nawet do tworzenia kolejnych. To właśnie dzięki nam wiele osób może pracować w zawodzie, który kocha, zarabiając przy tym godziwe pieniądze. Kupowanie przez nas chińskiej odzieży nie wpłynie na poprawę jakości życia tamtejszych pracowników – nawet przy częstym i dużych zakupach. Natomiast kupowanie polskiej odzieży sprawi, że będziemy mogli wesprzeć rodaków.


Tworzenie więzi międzyludzkich

Mając świadomość wspierania polskiej gospodarki i polskich przedsiębiorców czujemy się częścią czegoś większego. Wiemy, że nasze wybory nie pozostają bez wpływu na los ludzi i kraju. Czujemy rodzącą się więź – w końcu Polacy są jedną rodziną. Tylko połączenie sił sprawi, że kraj będzie mógł prawidłowo funkcjonować. 

Dodatkowo klienci poszczególnych marek bardzo często nawiązują ze sobą znajomość. Znajdują się na forach i portalach internetowych, w mediach społecznościowych czy po prostu poznają w sklepach. Sprawia to, że możemy poznać nowe, ciekawe osoby o podobnych gustach w danej dziedzinie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *