Poradniki

Szafa kapsułowa dla dzieci – postaw na minimalizm

Jo&Co

Skompletowanie i praktyczne ułożenie ubrań dla dziecka jest zmorą większości rodziców. Ich duża ilość oraz problemy z kolorystycznym doborem poszczególnych elementów nie są prostym zadaniem. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że dzieci szybko rosną oraz częściej się brudzą. Poświęcamy się opiece i wychowaniu, nie mając czasu na regularne porządkowanie garderoby. Można to szybko zmienić za pomocą szafy kapsułowej. To dobre rozwiązanie dla współczesnego stylu życia.

Czym jest szafa kapsułowa?

Szafa kapsułowa (ang. capsule wardrobe) to prosty sposób na:

 • stałe utrzymanie porządku w szafie,
 • bezproblemowe tworzenie stylizacji na każdy dzień,
 • dobre samopoczucie we wszystkich ubraniach.

Utrzymanie porządku jest możliwe dzięki posiadaniu mniejszej ilości ubrań. W rzeczywistości nie potrzebujemy mnóstwa ciuchów, które na ogół tylko zajmują miejsce w szafie. Często mamy w swojej garderobie dużą ilość rzeczy, a i tak wkładamy tylko te ulubione. Większość ubrań zalega na półkach, niszczejąc. Oczywiście dobrze jest mieć kilka sztuk wyjątkowej odzieży, o intensywnych kolorach czy ciekawym kroju, jednak w połączeniu tworzą zbyt krzykliwą całość, nie nadają się na co dzień. Aby utrzymać porządek w szafie należy więc mieć mniej rzeczy. Jest to możliwe w momencie, gdy te, które posiadamy, idealnie się ze sobą łączą tworząc modne zestawy ubrań bez względu na sytuację.

Garderoba kapsułowa kieruje się przekonaniem: „mniej znaczy lepiej”.

Odpowiedni wybór odzieży sprawia, że zawsze mamy co na siebie włożyć. Ubrania do siebie pasują, ponieważ mają neutralne, uniwersalne kolory oraz ponadczasowe kroje. Podstawową zasadą w garderobie kapsułowej jest wybór klasycznej odzieży, która idealnie współgra z dodatkami i akcesoriami. Wówczas tworzenie stylizacji staje się banalnie proste – cokolwiek nie założymy, mamy pewność, że faktycznie dobrze wyglądamy.

 


Na czym dokładnie polega kapsułowa garderoba?

Kompletując ciuchy do szafy kapsułowej dziecka warto kierować się 3 zasadami:

 1. Kupuj jedynie ubranka, które pasują do pozostałych rzeczy malucha.
 2. Postaw na jakość, nie na ilość.
 3. Pamiętaj, aby ubranka były wygodne i dopasowane do potrzeb dzieci.

Szafę kapsułową tworzy się z myślą skompletowania takich ubrań, które zawsze będą do siebie pasować – bez względu na to, w jaki sposób je połączymy. Powstaje przemyślana kompozycja ubrań, która wymaga mniej pracy czy czasu poświęcanych na dobór poszczególnych elementów. Przeważnie są to ubrania w neutralnych kolorach, ponieważ to właśnie je najprościej jest połączyć w jedną stylizację.

Kupujemy tylko rzeczy lepszej jakości – wygodne, ale takie, które posłużą nam przez dłuższy czas. Tańsza odzież dostępna w sieciówkach być może odzwierciedla sezonowe trendy, jednak ma tendencję do rozciągania się podczas prania oraz blaknięcia, cechuje się gorszą jakością. Oznacza to tyle, że w kolejnym sezonie musimy ponownie udać się na zakupy. Mając garderobę kapsułową kupujemy wyłącznie ubrania dobrej jakości, z ekologicznych i bezpiecznych materiałów, dzięki czemu mamy mniej nietrafionych zakupów. Dodatkowo nawet częste pranie nie wpłynie na ostateczny wygląd naszej odzieży.

Na końcu – pamiętaj, aby ubrać dziecko adekwatnie do wieku. Wiele par cekinowych sukieneczek zajmuje miejsce w szafie i nie ma zastosowania w praktyce. Ciężko będzie dopasować do siebie rzeczy błyszczące, sztywne, niewygodne czy wzorzyste. Stawiając na minimalizm mamy pewność, że nasze dziecko będzie wyglądało dobrze zarówno w domu, jak i we wszystkich miejscach publicznych.

 

Co powinna zawierać szafa kapsułowa dla dzieci?

Aby zgromadzić kompletną garderobę dla dziecka w rzeczywistości potrzebujemy niewiele sztuk ubrań. Biorąc pod uwagę jej uniwersalność, warunki atmosferyczne o każdej porze roku i wiek dziecka, potrzebujemy następujących rzeczy:

 • skarpetki,
 • bielizna,
 • rajstopy, spódniczki i sukieneczki,
 • bluzki z długim rękawem i bluzeczki z krótkim rękawkiem,
 • sweterki,
 • 2-3 pary spodni oraz tyle samo spodenek,
 • 2-3 bluzy,
 • kurteczka lub płaszczyk,
 • czapka, szalik, rękawiczki.

 

Do garderoby młodszych dzieci należy wybrać body, pajacyki i kombinezony. Dla większości dzieci wystarczające są jedynie ubrania potrzebne na danym etapie rozwoju. Mamy pewność, że w ciągu kilku miesięcy lub roku niektóre rzeczy (tak starannie przez nas dobierane) nie będą nadawać się do użycia. Dziecko po prostu z nich wyrośnie, a my ponownie nie będziemy mieli je w co ubrać. Właśnie dlatego warto stawiać na jakość ubrań, a nie na ich ilość. W końcu chodzi o to, aby dziecko dobrze się w nich czuło. Jego skóra jest wyjątkowo delikatna, materiały powinny cechować się więc najwyższą jakością. Warto postawić np. na odzież z bawełny organicznej czy przyjemnej w dotyku wełny. Będzie ona nieco droższa od materiałów syntetycznych, jednak długoterminowo wydatek z pewnością się opłaci. Umożliwi nam ograniczenie częstszych zakupów w galeriach i zapewni komfort dziecku. Dodatkowo, odzież minimalistyczna i uniwersalna będzie pasować do każdej pary butów.

Szafa kapsułowa dla dzieci jest znacznym ułatwieniem dla rodziców oraz wiąże się z możliwością zaoszczędzenia pieniędzy.

 

 

Jak to wygląda na przykładzie?

Warto zaprezentować logikę garderoby kapsułowej na konkretnym przykładzie.

Do spodni barwy ciemnego cappucino dopasuje się koszulka biała, szara, beżowa, baby blue oraz wszelkie stłumione odcienie znanych kolorów. W przypadku dziewczynek można sięgnąć po pudrowy lub przybrudzony odcień różu. Jednocześnie mając koszulki w tych kolorach, wiadomo, że będą one dobrze się prezentować np. do spodni camel. Stwarza to możliwość licznych kombinacji, wszystko do siebie pasuje. Każda koszulka wyjęta „w ciemno” idealnie skomponuje się z losowo wybraną dolną częścią stylizacji.

Szafa zawierająca mniej ubrań jest rzeczywiście łatwa w utrzymaniu, a my nie tracimy cennego czasu na szukanie pasujących do siebie części garderoby. Chodzi po prostu o to, aby zapewnić dziecku dostęp do ubrań z klasą, wygodnych i bezpiecznych, jednocześnie dbając o estetykę jego wyglądu.

Szafa kapsułowa – jak zacząć?

Przed rozpoczęciem tworzenia garderoby dziecka warto zrobić listę rzeczy dla malucha, czyli spis rzeczy, które będą potrzebne.

Każda mama wie najlepiej, w czym jej dziecko dobrze się czuje i co nosi najczęściej. Przy jakichkolwiek wątpliwościach warto zacząć od generalnych porządków – należy przejrzeć szafę pozbywając się rzeczy dawno nienoszonych. Nie ma tu miejsca na sentymenty. Ubranka, które zostaną nadadzą kierunek dalszym etapom przygotowań. Przykładowo, jeśli w szafie dziecka zostanie najwięcej sweterków, w zawartości jego szafy kapsułowej nie może ich zabraknąć.

 

Odstępstwa od reguły

O ile szafa kapsułowa ma pełne zastosowanie u osób dorosłych, o tyle w przypadku dzieci starszych mogą pojawiać się problemy. W końcu wraz z wiekiem wzrasta chęć samodzielnego wyboru ubrania, nierzadko królują intensywne, oryginalne kolory i bajkowe nadruki. Szafa kapsułowa również w tym przypadku się sprawdzi, jednak ubrania powinny być dobierane na nieco innej zasadzie.

Uznaje się, że 80% zawartości szafy powinny zajmować ubrania klasyczne, o uniwersalnych barwach i krojach, które z łatwością ze sobą połączymy. Pozostałe 20% mogą wybrać dzieci zgodnie z własnymi preferencjami. Tak niewielka ilość ubrań nie zajmie dużej przestrzeni szafy dzieci, a sprawi im ogromną radość. Ponadto – jaskrawa bluzeczka z cekinową biedronką także dobrze połączy się ze stonowanymi spodniami i bluzą. To, jakich ubrań potrzebuje dziecko, zależy po części również od jego upodobań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *