Bez kategorii

Made in China vs. Made in Poland

Jo&Co ubranka dla dziewczynki

Polacy coraz częściej czytają metki i zwracają uwagę na jakość wybieranych produktów. Są świadomymi konsumentami, wspierającymi krajowe marki. Towary pochodzące z Chin kojarzą się z podróbkami i wyjątkowo niską jakością. W niektórych przypadkach jest to krzywdzący stereotyp, ponieważ wszędzie można napotkać gorsze lub lepsze rzeczy, szczególnie w odniesieniu do ubrań. Mimo tego to właśnie stamtąd pochodzi większość produktów wątpliwej jakości.

Jo&Co ubrania dla dzieci


Charakterystyka produktów „Made in China”

Chiny stały się strategicznym partnerem światowych firm, którym zależy przede wszystkim na niskiej cenie i szybkości produkcji. Popyt na odzież staje się coraz większy – wszyscy korzystamy z ubrań, często wymieniając część garderoby co roku. Aby nadążyć za zapotrzebowaniem chińskie przedsiębiorstwa nie marnują swojego czasu i kapitału na formalności, certyfikaty czy poprawę warunków pracy swoich pracowników. Większość ubrań z oznaczeniem “Made in China” jest produkowana masowo i rozprowadzana po całym świecie. Wykorzystywane materiały są jednak często nie tylko bardzo niskiej jakości, a wręcz toksyczne. 

Aby móc wyprodukować sporą ilość ubrań szybko i w niskich cenach, bawełna oraz inne rośliny na tworzywo uprawiane są z użyciem pestycydów, sztucznych nawozów i różnego rodzaju szkodliwych środków chemicznych. Dzięki temu są chronione przed szkodnikami i mają zapewnione warunki do szybkiego wzrostu – znacznie szybszego niż miałoby to miejsce w warunkach naturalnych. 

Chemia przenika jednak do włókien roślinnych, czego nie usunie nawet częste pranie w bardzo wysokich temperaturach. Kontakt takiego materiału z wrażliwą skóra może spowodować świąd, podrażnienia, zaczerwienienie czy alergie skórne. Zwłaszcza w przypadku osób wyjątkowo wrażliwych lub dzieci. Nie wspominając już o materiałach syntetycznych, które wprawdzie niewiele kosztują, ale uniemożliwiają prawidłową cyrkulację powietrza. Skóra nie może oddychać, wzrasta potliwość ciała, a my czujemy się po prostu niekomfortowo. Szkodliwe środki chemiczne przenikają do środowiska powodując niszczenie miejscowej bioróżnorodności.


Skąd biorą się tak niskie ceny?

Niskie ceny chińskich ubrań biorą się głównie z marnej jakości materiałów. Ich produkcja jest masowa i nie wymaga czasu – wszystkie procesy wzrostu czy tworzenia są sztucznie przyspieszane. Nie stosuje się ekologicznych nawozów czy naturalnych środków ochrony roślin, ponieważ ich cena znacznie przewyższa możliwości oraz chęci wielu chińskich firm. 

Pozostaje aspekt zapłaty dla pracowników. Krążą informacje, że przeciętny pracownik fabryk odzieżowych w Chinach zarabia około 39 dolarów miesięcznie. To minimalna kwota konieczna do przeżycia całych rodzin – pracownicy często nie mają wyboru stanowiska pracy, ponieważ w innym razie nie byliby w stanie utrzymać swojej rodziny. Mimo tak niskiego zarobku pracują znacznie dłużej niż pracownicy w Polsce czy krajach Europejskich. Są źle traktowani, a nawet najmniejsze przewinienie skutkuje utratą pracy. Tak minimalne wynagrodzenia miesięczne w połączeniu z wyjątkową szybkością pracy manualnej chińskich robotników sprawia, że w ciągu dnia niskim nakładem finansowym można wyprodukować sporą ilość odzieży. 


Dlaczego warto kupować polskie produkty?

Oznaczanie produktów “Made in Poland” kojarzy się już zupełnie inaczej, lepiej. W pierwszej kolejności na myśl przychodzi określenie “wysoka jakość”. To prawda, ponieważ firmy odzieżowe czy polskie szwaczki szyją stroje dla światowej sławy projektantów, ale nie tylko. Powstaje coraz więcej polskich marek oferujących bogaty wybór wysokiej jakości ubrań, np. z bawełny organicznej. 

Skąd bierze się wysoka jakość polskich ubrań? Przede wszystkim z dużej konkurencji – znane sieciówki i sklepy z chińską odzieżą mają do zaoferowania mnogość kolorów, rozmiarów i krojów w niskich cenach. Każdy znajdzie coś dla siebie i nie wyda na to fortuny. Producenci z Polski muszą przebić tak korzystną ofertę. Z pewnością ceny ich produktów będą większe – choćby przez wzgląd na wyższe zarobki Polaków. Najkorzystniej jest więc przekonać do siebie klientów szyjąc odzież wyjątkowo dobrej jakości. 

Kupowanie polskich produktów jest przejawem patriotyzmu i dbania o gospodarkę naszego kraju. Bez odpowiedniej liczby konsumentów mniejsze przedsiębiorstwa musiałyby ogłosić upadłość. Wspierając polskie firmy dbamy o przyszłość całego kraju i napędzamy rynek wysokiej jakości produktów. 


Dlaczego lepsza jakość równa się wyższej cenie?

Można to wyjaśnić na podstawie prostego przykładu bawełny. Wyróżniamy bawełnę organiczną oraz konwencjonalną (tradycyjną). Bio bawełna rośnie bez jakichkolwiek ingerencji w ten proces ze strony człowieka. W efekcie wszystko trwa dłużej. Aby chronić rośliny w ekologiczny sposób stosuje się wyłącznie naturalne środki ochrony roślin, których ceny przewyższają sztuczną chemię. Dojrzała bawełna zbierana jest ręcznie ze szczególną uwagą, a jak wiadomo – praca rolników również wymaga adekwatnej zapłaty. Aby uzyskać potrzebną do produkcji partii odzieży ilość włókien bawełnianych należy odczekać znacznie dłużej. Kolejnym etapem jest produkcja odzieży, podczas której ponownie stosuje się jedynie naturalne, bezpieczne dla zdrowia i środowiska barwniki. To także kosztuje, podobnie jak certyfikaty gwarantujące wysoką jakość.

Dla porównania – bawełna konwencjonalna uprawiana jest w ogromnych ilościach, a oczekiwane zbiory uzyskuje się w bardzo krótkim czasie. Krótszym niż przy bawełnie organicznej, dzięki czemu można wyprodukować większe ilości odzieży. Aby przyspieszyć wzrost roślin stosuje się wspomniane wcześniej sztuczne preparaty chemiczne, co trwale odkłada się we włóknach. Wszystkie te praktyki umożliwiają zaoszczędzenie dużej ilości pieniędzy, jednak kosztem naszego zdrowia i jakości odzieży. 


Made in China vs. Made in Poland

Kupowanie chińskiej odzieży wciąż ma wielu zwolenników – w końcu wymarzoną koszulkę można kupić już za kilka złotych. Nie jest to dobry wybór, ponieważ w ten sposób przyczyniamy się do utrzymania złych warunków pracy chińskich rolników i pracowników fabryk. Jeśli popyt na taką odzież wciąż będzie duży, tamtejsze przedsiębiorstwa w dalszym ciągu będą funkcjonować, a nawet bardziej się rozwijać. Większe zarobki firm nie spowodują poprawy jakości życia pracowników. 

Kolejnym minusem jest jakość chińskich ubrań. Być może zaoszczędzimy pieniądze podczas zakupów, jednak nie będzie to inwestycja długoterminowa. Taka odzież szybciej się niszczy – zstępuje w praniu, blaknie, mechaci. Często już po kilku praniach nadaje się wyłącznie do chodzenia po domu. W konsekwencji będziemy zmuszeni do ponownych zakupów. Wybierając odzież polskich producentów mamy pewność, że odpowiednio prana i pielęgnowana posłuży przez wiele lat. Dzięki temu zaoszczędzimy pieniądze w przyszłych latach, co ostatecznie wyjdzie na korzyść naszych finansów. Polskie ubrania wysokiej jakości są miękkie w dotyku, przewiewne i wytrzymałe. Przede wszystkim jednak – ekologiczne tworzywa są w pełni bezpieczne nawet dla delikatnej skóry dziecięcej lub wrażliwej skóry alergików. 

Wybierając ubrania “Made in Poland” wspieramy krajowe firmy. Polska może się rozwijać, przyczyniamy się do tworzenia stanowisk pracy. Kupując “Made in China” z pewnością nie poprawimy warunków życia tamtejszych pracowników, a już z pewnością nie wesprzemy sytuacji gospodarczej w naszym kraju. Kupując produkty pozostańmy świadomymi konsumentami – wybierajmy “Made in Poland”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *