Poradniki

Jak dobrać rozmiar czapki dla dziecka? Poradnik rodzica

Jo&Co

Kompletując garderobę swojej pociechy kierujemy się jej wysokością (długością ciała w przypadku noworodków i niemowląt), wiekiem dziecka czy płcią. Niekiedy oceniamy nawet wagę dziecka. Nie zawsze jednak parametry te okazują się pomocne. Sporym wyzwaniem dla rodziców okazuje się być dobór odpowiedniej czapki dla dziecka, którą bezwzględnie należy dodać do listy zakupowej. Z pewnością każdy maluch jej potrzebuje – bez względu na porę roku czy wiek. W zależności od płci dziecka możemy dobrać kolor i wzór, ale nie rozmiar. Oczywiście można wybrać model uniwersalny, dopasowujący się do różnej wielkości głowy, jednak najlepszym rozwiązaniem jest wybór odpowiedniego rozmiaru.

Czym kierować się podczas kupna odpowiedniego nakrycia głowy i na co zwracać szczególną uwagę?

Pomiar obwodu głowy – jak prawidłowo go wykonać?

Aby zmierzyć obwód głowy dziecka wystarczy przygotować miękki metr krawiecki. Z jego pomocą pomiar będzie banalnie prosty. 

Należy zmierzyć obwód głowy w najszerszym miejscu, obejmując środek czoła nad łukiem brwiowym oraz uszy, czyli dokładnie tak, jak przebiega linia czapki. 

Częstym błędem jest dokonywanie pomiaru nad uszami, wskutek czego kupujemy za mały rozmiar czapki. Wybierając czapkę należy liczyć się z tym, że jej głównym celem jest ochrona głowy i uszu. Zatem z pewnością będzie na nie zakładana.

Nie posiadasz metra krawieckiego?

Nie mając metra krawieckiego można wspomóc się linijką i kawałkiem sznurka, jednak wówczas należy być bardzo dokładnym i precyzyjnym. Metodyka jest identyczna – mierzymy obwód głowy dziecka sznurkiem imitującym metr, a następnie sprawdzamy przy użyciu linijki uzyskaną długość sznurka.

czapka-jesienna-i-komin

Rozmiar czapki nie zależy od wieku dziecka

Rozmiar czapki nie jest uzależniony od wieku dziecka. Każde dziecko w tym samym wieku może mieć inny obwód głowy. Rozwój dzieci od najmłodszych lat może przebiegać różnie, zarówno szybciej, jak i wolniej, a to często związane jest z predyspozycjami genetycznymi. Dlatego też nie można zakładać, że dziecko o określonym wieku będzie miało konkretny rozmiar głowy. Aby dobrze dobrać rozmiar czapki, zawsze należy zmierzyć obwód głowy dziecka. W tym celu warto skorzystać z miary krawieckiej. To właśnie obwód głowy jest kluczowym parametrem przy wyborze odpowiedniej czapki, bez względu na wiek malucha. Dla ułatwienia, poniżej przedstawiam przykładową tabelę ze średnimi rozmiarami głowy dziecka, jednak pamiętajmy, że są to jedynie orientacyjne wartości:

Tabela rozmiar czapki

Jak dobrać odpowiedni rozmiar czapki?

Należy pamiętać, aby obwód czapki był o 1 cm większy od uzyskanego wyniku. Dzięki temu czapka nie będzie uciskać i powodować dyskomfortu. Tym bardziej, że dziecko szybko rośnie, a więc wzrasta i rozmiar jego głowy. Można spotkać się z poradami, aby dobrać rozmiar o 1 cm mniejszy, ponieważ bawełniane czapki szybko się rozciągają. Tutaj warto zaznaczyć, że produkt wysokiej jakości, wykonany z ekologicznych i bezpiecznych materiałów nie ma tendencji do rozciągania się. Oczywiście dopasowują się do kształtu główki, jednak po zdjęciu wracają do pierwotnego kształtu. W sklepach internetowych oraz stacjonarnych, przy dziale z czapkami, zawsze widnieje tabela rozmiarów, którą trzeba się kierować. Rozmiar czapki podany jest na metce wewnętrznej. Na ogół rozmiary czapek podane są w formie przedziałów: 46-48, 48-50 itd. Jeśli zmierzyliśmy głowę dziecka i uzyskaliśmy wynik 48 cm, najlepiej zdecydować się na rozmiar 48-50, kierując się zasadą nieco większego obwodu. Gdybyśmy wybrali rozmiar 46-48, czapka prawdopodobnie uciskałaby główkę, a dziecko bardzo szybko by z niej wyrosło. Istotne znaczenie ma również głębokość czapki. Dążymy do tego, aby kupiony produkt nie zachodził na oczy dziecka (co uniemożliwiałoby prawidłowe widzenie) oraz aby nie był zbyt płytki (nie pełniłby swojej funkcji ochronnej). Głębokość oznaczona na metce odnosi się do wewnętrznej długości czapki mierzonej od jej szczytu do dolnej krawędzi. Chcąc kupić nową, należy kierować się parametrami obecnego produktu lub kupić 2-3 centymetry dłuższą.

Jak wybrać rozmiar bejsbolówki?

U starszych dzieci częstym wyborem jest klasyczna bejsbolówka, która ma za zadanie ochronić głowy i oczy przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym. Tego typu nakrycie głowy na ogół nie wymaga mierzenia głowy dziecka. Posiada bowiem regulowane zapięcie, dzięki czemu obwód można dowolnie zmieniać. Zawsze można kupić trochę większą bejsbolówkę.

Nie tylko rozmiar czapki ma znaczenie

Przed zakupem czapki kierujemy się nie tylko jej odpowiednim rozmiarem, ale i materiałem, z którego ją wykonano. Głowa, podobnie jak całe ciało, ma tendencję do pocenia się. Przegrzanie może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Materiał powinien być przewiewny, ale i musi zapewniać odpowiednią ochronę przed wychłodzeniem. Dodatkowo musi być miękki oraz przyjazny w dotyku, ponieważ od tych czynników zależy komfort noszenia. Kupując czapkę na jesień i zimę warto postawić na wełnę lub ekologiczną bawełnę organiczną. Skóra dziecka jest wyjątkowo podatna na reakcje alergiczne i podrażnienia, dlatego kierując się jego wygodą i dobrem należy stawiać na produkty najwyższej jakości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *